Milli şair Mehmet Akif Ersoy'un hayatının anlatıldığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Ersoy'a ait dizeleri okuduğu "Akif" belgeseli tamamlandı.
Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin simgesi İstiklal Marşı'nı yazan şair Mehmet Akif Ersoy'un hayatının anlatıldığı "Akif" belgeselinden ilk fragman sinemaseverlerin beğenisine sunuldu. 
Vatan şairinin hayatına ışık tutuyor
Belgeselin yönetmenlik koltuğunda Nihal Ağırbaş otururken, yapımcılığını Ehli Hayal Film şirketi üstlendi. Belgeselin senaryosu ise gazeteci Ömer Erbil'e ait.

Akif belgeseli, şairin vatansever ve mücadeleci kimliğinin yan sıra edebi kişiliğine ve sosyal hayatına da ışık tutuyor. Yapım, Necid çöllerinde yaşadığı günlerden Biga’dan mebus seçildiği döneme, İstiklal Marşı’nı kaleme aldığı Tacettin Dergahı'na şairin hayatındaki önemli olayları izleyecilere aktaracak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan şiir okudu

Belgeler, röportajlar, gerçek mekanlardan faydalanarak hazırlanan belgeselin bir sürprizi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın okuduğu şiir. 

Erdoğan, milli şairin cenaze töreninin canlandırıldığı sahnede Ersoy'a ait "Resmim için" şiirinden şu dizeleri okudu: 

"Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince / Günler şu heyûlâyı da er geç silecektir. 

Rahmetle anılmak, ebediyet budur amma / Sessiz yaşadım, kim, beni nereden bilecektir?"

Mehmet Akif'in cenazesinde üstünde örtü bile olmayan tabutuna Türk bayrağını getirip örten Emin Efendi lokantalarının sahibi Mahir usta karakterini ise, Hürriyet gazetesi İstihbarat Müdürü Celal Korkut canlandırdı. 

Çekimleri tamamlanan ve ilk fragmanı yayımlanan belgeselin galası bu ay içinde yapılacak. 


Bayramiçli Akif Belgeseli

Paylaş